Districts » Lunglei

Mizo

Kum 1965 August ni 22 hi District hranga a inrelbawl tan ni a ni a, hetih lai hi chuan “South Mizoram District” tiin District hming hi vuah a ni a, tuna ‘Chhimtuipui District’ te hi a huam vek a ni.

1950 kuma Aizawl-a UPC din a nih atanga rei vak lovah Rev. Saihnuna leh Rev. Lalbiakthanga te, (chutih lai chuan Tirhkoh an ni awm e) 1952 favang laiin, Hnahthial chhak Tuichangral Tarpho khuaah rawng an bawl a. Dt. 26.9.1952 zirtawp zan atangin an inkhawm hrang ta a, member 32 velin bul an tan a, hei hi chhim lama UPC dinna hmasaber khua a ni.

Kum 1957 March ni 16-ah Theiriatah Circle Conference an hmang a. Chuta an rorel no. 4-naah chuan chhim bial hi District hranin emaw Sub District-in emaw din ve ila tih an pass a. Hei hi District hrana din tura rorelna hmasa ber a ni. Chumi rahchhuah chu a ni mai thei Sub-District Board-te neiin Pastor te pawh chuan Lungleiah hlawh an la ve ta a ni.

Kum 1958 a lo thlen chuan chhim bialah Pastor pahnih Pu Lalthima leh Pu Zahlira te kan lo nei ve ta a. Pu Zahlira erawh chu a dam rei lo va, 1960 kumah a borala, hemi kum vek hian Pastor atan Pu J.Laltluanga chu lak a ni a, tichuan 1961-ah Thangte-ah District Conference an hmang a. Chuta an rorel thu passed ah chuan, ‘Chhim bial hian District Conference a hrangin neih ve tawh ni se’ tiin an passed a ni.

1965-ah Rev.E.L Scisma (Founder Missionary) chuan ngun taka ngaihtuahin District hrana din chu a phalsak ta a, a hmingah ‘South Mizoram District’ tih a ni a. 1975-ah ‘Chhimtuipui District’ a lo din hnu pawh khan 1979 thleng kha chuan South Mizoram District hming hi a la pu zel a, 1980 atang khan ‘Lunglei District’ tih hming hian thlak a lo ni ta a ni.

Kum 1965-a District thar din a nih laia Pastor-te :

  • Rev. J. Laltluanga of Thangte
  • Rev. Hrangchhina of Chawngtui
  • Rev. Hrangtlinga of Bualpui (Ng)
  • Rev. Ralianga of Tarpho
  • Rev. Chuauruma of Thangte
  • District Pastor hmasa ber : Rev. H. Tebawnga (Police Department-a thawk thin a ni a, pa thawm na, pa huaisen tak a ni a. Lunglei District Pastor hmasaber a ni. May ni 21, 1966 atanga March ni 10, 1968 thleng a thawk a ni)
  • District Secretary hmasa ber : Lalnghinglova (GL Hnamte) (August 26, 1965 – April 6, 1967)
  • Full Time Secretary hmasa ber : Rev. H. Vankunga (May 12, 1972 – November 1, 1975)
  • District Treasurer hmasa ber : Rotlaia (August 26, 1965 – March 24, 1972)

Tun dinhmun a District Officials te chu

  • Superintendent : 
  • Secretary : 
  • Treasurer : 

District Website : www.upclunglei.org

English

On August, 1965, Lunglei District started functioning as a separate district and was called “South Mizoram District”, which included Chhimtuipui District.A few years after UPC was first established in Aizawl in 1950, Rev.Saihnuna and Rev.Lalbiakthanga (they were Evangelists at that time) were preaching at Tuichangral Tarpho village. They started having their own worshipping service on September 26, 1952 (Friday) night and they were followed by around 32 members, where the UPC was first established in the southern part of Mizoram.

The Circle Conference held on March 16, 1957 at Theiriat Village passed a resolution to separate the southern area into a District or Sub-district, which was the first time a resolution was passed to form a separate district. As a result, there were Sub-District Board and the Pastors collected their reward at Lunglei town.By the year 1958, the Southern district had two Pastors on their own – Pastor Lalthima and Pastor Zahlira, but unfortunately Pastor Zahira passed away two years later in 1960. Pu J.Laltluanga was appointed as Pastor the same year and a District Conference was held at Thangte village on 1961. A resolution was passed that the South District will have a separate District Conference. After a long and careful consideration, Rev.E.L.Scism (Founder Missionary) allowed the Southern area to function as a separate district on 1965 and was named “South Mizoram District”, the district was called under this name till 1980 even after “Chhimtuipui District” was established and separated from this District in 1975.

The foremost pastors of South Mizoram District in 1965 were :

  • Rev. J. Laltluanga of Thangte
  • Rev. Hrangchhina of Chawngtui
  • Rev. Hrangtlinga of Bualpui (Ng)
  • Rev. Ralianga of Tarpho
  • Rev. Chuauruma of Thangte
  • First District Pastor : Rev.H.Tebawnga (He worked in a Police Department and he was a brave man. He was the first Lunglei District Pastor. He worked from May 21, 1966 till March 10, 1968).
  • First District Secretary : Lalnghinglova (G.L.Hnamte) (August 26, 1965 – April 4, 1967).
  • First Full-time District Secretary : Rev.H.Vankunga (May 12, 1972 – November 1, 1975).
  • First District Treasurer : Rotaia (August 26, 1965 – March 24, 1972)
  • First District Treasurer : Upa Lalhema (1950 – 1952)

The present office bearers are

  • Superintendent : 
  • Secretary : 
  • Treasurer : 

District Website : www.upclunglei.org